Drobnosti, bez kterých se moderní rybář neobejde. V rybářské bižuterii naleznete všechny potřebné doplňky pro zjednodušení lovu. Patří mezi ně spolu s vlasci, šňůrami a lankami, obratlíky a karabinky pro rychlou výměnu nástrah, zarážky a držáky návnad, jehly a vrtáčky na boilies, hadičky a rovnátka na háček, závěsky a montáže, nebo korálky a kroužky pro výrobu koncových montáží.
Bez vlasce se rybář neobejde. Vybrat si ten pravý však není úplně snadné. Jak se v nabídce zorientovat? Rozebereme si některé základní vlastnosti.
Pro výrobu současných vlasců jsou využívána umělá vlákna. Mezi nejběžnější materiály se řadí nylon, polyethylen, polyvinylidenfluorid, dacron či dyneema. Mezi novinky v tomto segmentu patří vlákna vyrobená za využití nanotechnologií neboli tzv. nanofil.
Monofilní vlasce se vyrábějí z kopolymerových či polymiadových granulátů. V obchodech můžeme narazit na ultra tvrdé, tvrdé, středně tvrdé a měkké vlasce. Takto je rozlišujeme dle průtažnosti. Vybrat si musíme s ohledem na preferovanou rybářskou techniku. U některých vlasců může průtažnost dosahovat až 30 %.
Charakterizuje je tvrdost a velká nosnost. V porovnání s monofily se například muškařská šňůra vyznačuje vyšší pevností v tahu. Například kapraři vlastnosti „pletenek“ oceňují zejména při lovu na delší vzdálenosti.
Průměr vlasců je uveden v milimetrech, respektive v setinách milimetru. Dnes nejběžněji prodávané průměry se pohybují od 0,06 do 0,70 mm. Výhodou je, když má vlasec kontrolovaný průměr. Mnoho značek tuto vlastnost nedeklaruje. Ty, které ano, lze ale v rámci segmentu považovat za v podstatě prémiové.
Díky kontrolovanému průměru totiž zaručují shodou tloušťku vlasce v celé délce. Tím je garantováno, že na vlasci nenajdeme slabší místa. Právě pevnost je pro rybáře klíčová. Hodnotu průměru vlasce je pak nutné volit s ohledem na velikost úlovku. Například u kaprů se doporučovaný průměr pohybuje v rozpětí od 0,25 do 0,35 mm.
Současné vyspělé výrobní technologie zaručují i dlouhou životnost vlasce. Běžně se udává v kilogramech nebo v librách. Dnešní moderní vlasec s průměrem 0,15 mm má pevnost okolo 2 kg.
Například u již zmíněného chytání kaprů platí, že kvalita vlasce je absolutně klíčová pro úspěšný lov. Kaprařina totiž obnáší zpravidla lov na velkou vzdálenost, což vyžaduje vlasec s malou průtažností.
Kaprový vlasec navíc musí být dostatečně odolný a pevný, a to jak vzhledem k potenciální značné hmotnosti úlovku, tak i s ohledem na možná poškození různými překážkami, které se mohou ve vodě nacházet (kusy dřevin atd.).
Barva rozhoduje o tom, zda bude vlasec pro rybu viditelný. Cílem rybáře je, aby vlasec ve vodě vůbec vidět nebyl. Vlasce v přirozených barvách jsou však v kontrastu s okolím špatně rozlišitelné i pro rybáře. Ze stejného důvodu jsou podobně problematické také vlasce vyrobené v průhledných barvách. Toto negativum naopak účinně řeší vlasce fluorescenční. Některé využívají střídání přirozených i výrazných barev, což je dle zkušeností rybářů přijatelný kompromis, neboť vlasec se povětšinou jeví jako přerušovaná čára jak rybě, tak i rybáři.
Copyright © 2024 Top Ryba - All Rights Reserved.
Powered by GoDaddy